Committees


 


 DUTIES FOR THE ACADEMIC YEAR 2016-17

S No Committee   Members(Mr/Mrs.)  
1 Vidyalaya Co-ordination committee 1 D. Sulekha, VP  
2 M R Jayanthi, HM  
3 M Rajeshwari  
4 P Hemachander Rao  
5 O V Rajalakshmi  
6 M Padmaja Ratnaker  
7 B Suresh  
8 B Giri Kumar Reddy  
9 B V D Pavan Kumar  
2 Admission 1 M Rajeshwari  
2 M Nagi Reddy  
3 B Giri Kumar Reddy  
3 Time Table 1 K Dasharatha Ram  
2 P Bhasker Goud  
3 S Ramani  
4 R V Rama Rao  
4 Internal Exam 1 P Hemachander Rao (Overall I/C)  
2 O V Rajalakshmi, Associate I/C To conduct exams for XI & XII
3 Sneha Nandedkar
4 C Venkat Reddy To conduct exams for VI to X
5 K K Reddy
6 R Madhuri
5 External Exam 1 K Venkateshwarlu  
2 Rishikesh Meena  
3 Ramakrishna Rao A D   
4 B Giri Kumar Reddy  
6 CBSE 1 G Janardhan  
2 M Padmaja Ratnaker  
3 Ramakrishna Rao A D   
4 D Nandini Kapoor  
5 Moushumi Mandal  
6 S Ramani  
7 Computer Instructors - 2  
7 CCA 1 N Rajeshwari  
2 B Annapurna  
3 Narsimha Charyalu  
4 Maya Rani  
8 Functions and Celebrations 1 M Padmaja Ratnaker  
2 Rishikesh Meena  
3 G Jyothi  
4 Maya Rani  
5 Narsimha Charyalu  
         
9 Morning Assembly 1 Rishikesh Meena  
2 B Koteswari  
3 M Nagi Reddy  
4 B V D Pavan Kumar  
5 Yoga Instructor  
10 Common Display Boards 1 K Vijayalaksmi  
2 P Lalitha  
3 G Venkat Reddy  
4 D Nandini Kapoor  
11 PTA Meeting  1 K Venkateshwarlu  
2 P Hemachander Rao  
3 M Rajeshwari  
4 M Nagi Reddy  
12 Preparation of minutes ( all the meetings) 1 Maya Rani  
2 Virginia Sunder Raj  
3 G Jyothi  
13 Raj Bhasha  (राजभाषा) 1 Rishikesh Meena  
2 Roopa Madhekar  
3 B Annapurna  
4 Maya Rani  
5 Sunitha Meena  
6 TGT (Skt)  
14 First Aid 1 Sneha Nandedkar (I/c)  
2 B Sucharitha  
3 B V D Pavan Kumar  
4 Yoga Instructor  
15 Olympiad - Science (SOF) 1 B Koteswari  
2 B Sucharitha  
3 P Lalitha  
4 R Madhuri  
Olympiad - Maths (SOF) 1 K Dasharatha Ram  
2 P Bhasker Goud  
3 R V Rama Rao  
4 S Ramani  
5 All Maths teachers  
Olympiad - English 1 P Aparna  
2 G Jyothi  
16 Gardening  1 K S Srinivas  
2 Sneha Nandedkar  
3 P Lalitha  
4 B Sucharitha  
5 R Madhuri  
17 Staff Quarters 1 Rishikesh Meena  
2 O V Rajalakshmi  
         
         
         
18 Monitoring and checking late comers 1 C Lalitha  
2 R V Rama Rao  
3 Roopa Madhekar  
4 P Aparna  
5 Coach  
19 ECO Club 1 Sneha Nandedkar  
2 R Madhuri  
3 P Lalitha  
4 B Sucharitha  
5 G Renuka Devi  
20 AEP 1 R Madhuri (I/C)  
2 Moushumi Mandal  
3 K S Srinivas  
4 C Venkat Reddy  
21 Adventure Club 1 B Koteswari  
2 B V D Pavan Kumar  
3 G Venkat Reddy  
4 Virginia Sunder Raj  
5 TGT (Hindi)  
22 Social Science Club 1 G Venkat Reddy  
2 G Renuka Devi  
3 K K Reddy  
4 Moushumi Mandal  
23 Science Club 1 P Lalitha  
2 R Madhuri  
3 B Sucharitha  
4 Girija Narayanan  
24 Staff Quarters  1 Rishikesh Meena  
2 O V Rajalakshmi  
25 RTI 1 D Sulekha, V P  
2 M Padmaja Ratnaker  
3 N Rajeshwari  
4 P Annapurna  
26 Scouts & Guides 1 B Koteswari (I/C)  
2 N Rajeshwari  
3 B Sucharitha  
4 K K Reddy  
5 P Bhasker Goud  
6 Sunitha Meena  
7 R Madhuri  
8 M Nagi Reddy  
27 Record of Achievements 1 Moushumi Mandal  
2 M Nagi Reddy  
         
         
         
         
28 Maths Club 1 S Ramani  
2 P Bhasker Goud  
3 C Venkat Reddy  
4 R V Rama Rao  
5 Ramakrishna Rao A D   
29 Disaster Management 1 K K Reddy  
2 Moushumi Mandal  
3 B Sucharitha  
4 B V D Pavan Kumar  
5 B Giri Kumar Reddy  
6 B Suresh  
30 Integrity Club 1 K Vijayalakshmi  
2 G Janardhan  
3 G Renuka Devi  
4 G Venkat Reddy  
31 Mathematical gardening 1 K Dasharatha Ram  
2 M Rajeshwari  
3 All TGT(Maths)  
32 Science Exhibition 1 K Seetha Ram Reddy  
2 All PGT & TGT (Science Teachers)  
33 Excursions 1 K Dasharatha Ram  
2 B Giri Kumar Reddy  
3 B V D Pavan Kumar  
4 D Nandini Kapoor  
5 Shikha M  
34 Maintenance & Repairs 1 K Seetha Ram Reddy  
2 G Venkat Reddy  
3 B Giri Kumar Reddy  
4 B Suresh  
5 B V D Pavan Kumar  
6 Shikha M  
35 Furniture 1 K S Srinivas  
2 C Lalitha  
3 PGT Comp Science  
4 K K Reddy  
5 P Aparna  
36 UBI 1 PGT (Computer Science)  
2 K Seetha Ram Reddy  
3 Computer Instructors  
37 Student Council 1 M Padmaja Ratnaker  
2 N Rajeshwari  
3 All class trs of XI & XII  
38 Checking Uniform defaulters  1 O V Rajyalakshmi  
2 P Aparna  
3 G Venkat Reddy  
4 Narsimha Charyalu  
         
39 Guidance & Counselling 1 C Lalitha I/C  
2 P Aparna  
3 C Venkat Reddy  
40 Discipline 1 M Rajeswari I/C  
2 K Venkateshwarlu  
3 B koteswari  
4 C Lalitha  
5 C Venkat Reddy  
6 B Annapurna  
7 B V D Pavan Kumar  
8 B Giri Kumar Reddy  
41 Prize Distribution committee(Purchase & Distribution ) 1 K Dasharatha Ram  
2 Sneha Nandedkar  
3 P Aparna  
4 B Annapurna  
5 Narsimha Charyalu  
6 G Venkat Reddy  
42 Quarterly EQIUP Preparations (VI to VIII) 1 P Aparna  
2 Roopa Madhekar  
3 S Ramani  
4 P Lalitha  
5 G Renuka Devi  

** Note: All Contractual teachers, coaches, computer instructors will assist & work for all the departments. They will be allotted duties as per requirement, by the committee In charges and the undersigned.

 

 

 

SMT. D. SULEKHA                                                                                           Shri. P VISHWAKIRAN

  VICE – PRINCIPAL                                                                                                                                      PRINCIPAL

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA PICKET

CCA HOUSE DISTRIBUTION 2015-16

 

 

COORDINATOR   -   PADMAJA RATNAKER.M

 

 

ASSOCIATE COORDINATORS:

1.Rishikesh Meena

 

2.Nandini Kapoor

 

3. Roopa Madhekar

 

   

VINDHYA HOUSE

NILGIRI HOUSE

   

House Mistress: Sneha Nandedkar

House Master: Seetharam Reddy

Color: Green

Color: Blue

House Associates

House Associates:

1.P.Hemachander Rao

1.G Janardhan

2. K Venkateswarlu

2.Sharadha Awasti

3.Patrick Sagaya Mary

3.Girija Narayanan

4.Maya Rani

4. K K Reddy

5. Jalaja Sulochana

5. R V Rama Rao

6. C Venkat Reddy

6. R Madhuri

7. B Suresh 

7. P Swamy

8. B. Sucharitha

8.TGT English

9. G. Renuka Devi

9. TGT Hindi

 

 

ARAVALLI HOUSE

SATPURA HOUSE

   

House Mistress: Vijaya Lakshmi

House Master : Srinivas

Color: Red

Color: Yellow

House Associates:

House Associates:

1. M Rajeshwari 

1. O V Rajya Lakshmi

2.C Lalitha

2. K Dasharatha Ram

3.Dr. T Sudarshan

3. Ashish Kumar C

4. Virgenia Sunder Raj

4. S Ramani

5. P Bhaskar Goud

5. M Nagi Reddy

6. Ramakrishna AD

6. G Venkat Reddy

7. P. Lalitha

7. Moushumi Mandal

8. Giri Kumar Reddy

8. Suneeta Meena

9. P. Annapoorna

9. Yoga Teacher