Games and Sports

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009 (TS)

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

PLANNING OF GAMES AND SPORTS FOR THE YEAR 2015-16

SL NO

MONTH

ACTIVITY

FROM

TO

REMARKS

1

MAY

 

SUMMER COACHING CAMP

 

YOGA DAY CELEBRATIONS ON 21-06-15

11-06-

2015

20-06-2015

EVENTS – 1.BASKET BALL (BOYS AND GIRLS)

2. FOOT BALL (BOYS AND GIRLS)

3. FOOT BALL (BOYS)  TOTAL 106 STUDENTS TOOK PART.

II – 50 NCC CADETS  FROM KV PICKET TOOK PART IN THE YOGA DAY CELEBRATIONS AT BISON POLO GROUNDS ON 21-06-15 FROM 6.3O AM TO 8.00 AM.

2 &

3

JULY, AUGUST

SEPTEMPBER

INTER HOUSE COMPETITIONS

07-07-15

TILL NOVEMBER

ALL THE EVENTS WERE COMPLETED BEFORE THE KVSD HR REGIONAL SPORTS MEET  EXPECTING  RELAYS.

PRACTICE OF VIDYALAYA TEAMS

07-07-15

15-08-15

COMPLETED ALL THE SELECTIONS FOR THE KVS HR REGIONAL SPORTS MEET- 2015.

MEDICAL CHECK UP I ROUND

STARTED FROM 04-7-15

TILL SEPTEMBER

BY THE DOCTOR MRS. HARSHA LATHA AND FIRST AIDER MRS. SHOBHA.

KVS REGIONAL SPORTS MEET

17-08-15

19-08-15

CONDUCTED KVS HR THROW BALL (U-14 & U-19) AND HAND BALL GIRLS (U-14&U-19) REGIONAL SPORTS MEET AT KV PICKET.

 FROM KV PICKET 247 STUDENTS PATICIPATED IN THE KVS HR REGIONAL SPORTS MEET 2015-16

4

OCTOBER

KVS HR PRE NATIONAL COACHNG CAMP- 2015 AND KVS NATIONAL SPORTS MEET 15-16

16-10-15

23-10-15

CONDUCTED KVS HR THROW BALL (U-14 & U-19) AND HAND BALL GIRLS (U-14&U-19) PRE NATIONAL COACHING CAMP  MEET AT KV PICKET.

ALL THE FOUR TEAMS WERE PARTICIPATED IN THE 46TH KVS NATIONAL SPORTS MEET – 2015 AT KVS JAIPUR REGION.

RESULTS –

1.U-19 THROW BALL – GOLD

2 .U-14 THROW BALL – Q.F

3. U-19 HAND BALL- PARTICIPATED

4. U-14 HAND BALL – PARTICIPATED.
 TOTAL 56 STUDENTS PARTICIPATED IN THE KVS NATIONAL SPORTS MEET FOR THE YEAR 2015-16 - 56

NO. OF STUDENTS SELECTED FOR SGFI- 2016 - 06

5 &

6

NOVEMBER &

DECEMBER

KV PICKET ANNUAL SPORTS MEET

SELECTION OF TALENTED PLAYERS 

 

 

 

 

 

PRE-BOARD – I (PHE) FOR XII CLASS

22-12-15

 

30-11-15

 

 

CONDUCTED ANNUAL SPORTS DAY.

SELECTED TALENTED PLAYERS IN BASKET BALL, FOOT BALL FROM 7TH CLASSES. SPECIAL COACHING MAY BE GIVEN TO THEM AFTER THE FINAL EXAMS.

 

51 STUDENTS ARE WRITING PHE(048) FOR THE YEAR 15-16

7

8

JANUARY

&

FEBRUARY

MEDICAL CHECK  UP

PRE-BOARD –II (PHE) FOR CLASS XII

4TH WEEK OF JAN, 2016

 

 

18-02-16

 

MRS. HARSHA LATHA –DOCTOR,

MRS, SHOBHA – FIRST AIDER WILL BE ASSIGNED THE WORK .

 

ONLY ONE DAY CLASS WAS TAKEN FOR PHE (OPTIONAL SUBJECT).

 

 

PHE SPECIAL CLASSES

 

 

9

 MARCH

FINAL- CBSE BOARD EXAMS

10-03-16

 

SPECIAL CLASSES WILL BE CONDUCTED FOR PHE (OPTIONAL  SUBJECT) BEFORE THE CBSE EXAMINATION.

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

1.      STATUS ON THE AVAILABILITY AND MAINTAINACE OF THE PLAY GROUNDS

A)     FOOT BALL FIELD  – 01 (WELL MAINTAINED)

B)     HAND BALL COURTS - 01 (WELL MAINTAINED) – GOAL POSTS ARE TO BE REPAIRED.

C)     BASKET BALL COURT – 01 (WELL MAINTAINED)

D)     KHO KHO COURTS – 01 (WELL MAINTAINED) AND 01 IN PRIMARY BLOCK

E)      LONG JUMP PIT - 01 (WELL MAINTAINED)

F)      PLAY PARK IN THE PRIMARY WITH DIFFERENT PLAYING EQUIPMENT – FEW PLAYING PART ITEMS ARE TO BE REPAIRED.

G)     THROW BALL COURT  - 01 (WELL MAINTAINED)

H)     VOLLEY BALL COURT – 01 (WELL MAINTAINED)

 

2.      GAMES FOR WHICH FACILITIES ARE AVAILABLE IN THE VIDYALAYA –

A)     FOOT BALL – FOR BOYS

B)     HAND BALL  - FOR BOYS AND GIRLS

C)     BASKET BALL – FOR BOYS AND GIRLS

D)     THROW BALL – FOR GIRLS

E)      ATHLETICS – FOR BOYS AND GIRLS

F)      KHO KHO – FOR BOYS AND GIRLS

3.      ORGANISATION OF GAMES AND SPORTS ACTIVITIES INCLUDING COACHING AND TRAINING  IN 2015-16-

A)     CONDUCTED SUMMER COACHING CAMP FOR ABOUT 100 STUDENTS OF KV PICKET  IN CRICKET (BOYS), FOOTBALL (BOYS), BASKET BALL (BOYS  AND GIRLS) FROM 11-05-15 T0 20-05-15. COACHING HOURS – 06.00 AM T0 10-30 AM.

B)     STARTED INTER HOUSE GAMES COMPETITIONS FOR THE YEAR 2015-16 FROM 7-7-15 TO 10-07-15 AND ALL THE TEAMS WERE SELECTED BY 20-07-15 FOR THE KVS  EXTRAMURAL SPORTS EVENTS IN FOOT BALL, BASKET BALL, THROW BALL, CRICKET, HAND BALL, KHO-KHO  IN U-19 AGE GROUP.

INTER-HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET WAS CONDUCTED ON 05-08-15.

C)     STARTED KV PICKET TEAMS PRACTICE FROM 21-7-15 TILL 14-08-15.

SCHEDULE –

06.00AM TO 08.00 AM –1.  FOOT BALL (BOYS)- C.P. REDDY (COACH)

2.  BASKET BALL (U-19 BOYS AND GIRLS )- SURESH BHASKER  (COACH)

3. HAND BALL (U-19) BOYS AND GIRLS)& KHO KHO (U-19) BOYS – VENKATAPPA (COACH)

4. ATHLETICS  (U-17) BOYS – B.V.D. PAVAN KUMAR, TGT, PHE, KV, PICKET.

03.00PM TO 5.30 PM

1.  CRICKET (U-17 &19) – -. B.V.D. PAVAN KUMAR, TGT, PHE, KV, PICKET.

2.  BASKET BALL (U-14 BOYS AND GIRLS )- SURESH BHASKER  (COACH)

3. HAND BALL (U-14) BOYS AND GIRLS) – VENKATAPPA (COACH).

 

D)  CONDUCTED KVS HR REGIONALS HAND BALL (GIRLS) AND THROW BALL U-14

       &19 SPORTS MEET FROM 17-08-15 TO 19-08-15 IN KV PICKET.

E)      PRE- NATIONAL COACHING CAMP WILL BE CONDUCTED IN KV PICKET FOR KVS HR REGIONAL HAND BALL (GIRLS ) AND THROW  BALL U-19 AND U-14 TEAMS FROM 15-10- 15 TO 23-10-15

F)      CONDUCTED KVS HR THROW BALL (U-14 & U-19) AND HAND BALL GIRLS (U-14&U-19) PRE NATIONAL COACHING CAMP  MEET AT KV PICKET.

ALL THE FOUR TEAMS WERE PARTICIPATED IN THE 46TH KVS NATIONAL SPORTS MEET –            2015 AT KVS JAIPUR REGION.

RESULTS –

     1.U-19 THROW BALL – GOLD

     2 .U-14 THROW BALL – Q.F

     3. U-19 HAND BALL- PARTICIPATED

     4. U-14 HAND BALL – PARTICIPATED.
REPORT ON SPORTS ACHIEVEMENTS FOR THE YEAR 2015-16

TOTAL 56 STUDENTS PARTICIPATED IN THE KVS NATIONAL SPORTS MEET FOR THE YEAR 2015-16 - 56

NO. OF STUDENTS SELECTED FOR SGFI- 2016 – 06 .

(DETAILED REPORT IS ATTATCHED)

 

4.      NO. OF COACHES INGAGED/ NAME OF GAME –

A)     SURESH BHASKER  - BASKET BALL

B)     VENKATAPPA – HAND BALL AND  KHO-KHO

C)     C. PRABHAKAR REDDY – FOOT BALL

5.      STATUS OF THE FOLLOWING ACTIVITIES UNDERTAKEN IN KV PICKET –

ACTIVITY

LEVELS

ACHIEVEMENT

INCHARGE TEACHER ANO/CTO

NCC

 A CERTIFICATE

(AIR WING)

1ST YEAR – 50 CADETS

SRI. AD. RAMA KRISHNA – ANO, TGT MATHEMATICS

B & C CERTIFICATES

(ARMY WING)

B CERTIFICATES – ENROLMENTS STATUS

1ST YEAR – 66 CADETS

2ND YEAR – 66 CADETS

3RD YEAR - NIL

SRI. RISHIKESH MEENA – CTO, PGR, HINDI.

 

6.      ADVENTURE ACTIVITIES-

SL NO

ADVENTURE ACTIVITY

NO. OF STUDENTS PARTICIPATED

INCHARGE TEACHERS

-1

ADVENTURE ACTIVITY AT MANALI CONDUCTED BY ABVIMAS, MANALI.

FROM 18-5-13 TO 31-5-13.

50

SRI. ASHISH – PGT, COMP.

 

 

(B.V.D. PAVAN KUMAR, TGT, PHE,

KV, PICKET, SECUNDERABAD).

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

REPORT ON REGIONAL SPORTS MEET 2015-16

SL NO

GAME/SPORT

 

VENUE` KV

NO. OF PARTICI

PANTS

POSITION

PARTICIPATED

TOTAL NO. OF MEDALS

NO. OF STUDENTS SELECTED FOR THE NATIONAL SPORTS MEET 15-16

NAMES OF THE NATIONAL PARTICIPANTS WITH CLASS

SGFI

2015-16

Gold /winner

Silver/runner

Bronze/ III position

1

FOOTBALL U-14

BOLARUM

16

NIL

NIL

NIL

16

NIL

02

1.ABHAY - VIII

2.VAMSHI - VIII

NIL

2

FOOT BALL U-19

17

NIL

NIL

NIL

17

NIL

02

1.AKHIL R.K. - XI

2.TANWIR – XI

NIL

3

HAND BALL U-14 BOYS

NP       

16

NIL

16 (TEAM SILVER)

NIL

NIL

16

06

2. KM. AKASH – VIII

2. SHAIK ABDUL-VIII

3. SAHIL – VIII

4. M. VIVIK-VI

5. ANKIT KUMAR-VII

6. G. DHRUVA REDDY - VIII

NIL

4

HAND BALL U-19 BOYS 

14

NIL

NIL

14 (TEAM BRONZE)

NIL

14

04

1.R. ANKIT – XII

2.HEMANTH – XI

3.HOSANNA – XI

4.G. ROHIT - X

NIL

6

HAND BALL U-14 GIRLS

PICKET

16

16 (TEAM GOLD)

NIL

NIL

NIL

16

08

1.CR. BHAVANI- VIII

1. BVN.SAI LEKHA – VIII

3.M. SINDHUJA – VIII

4. RINKU KUMARI – VIII

5.M. NIKITA – VII

6.K. PRIYADARSHNI- VII

7.MANVI .P.D. – VIII

8.B. SHRUTI - VII

NIL

7

 

 

 

 

HAND BALL U-19 GIRLS

14

NIL

NIL

14 (TEAM BRONZE)

 

14

04

1.RENU KUMARI – IX

2. POOJA BIJARNIA – X

3. NAIOMI K. – IX

4. VISHAKHA KUMARI – X

 

 

 

NIL

SL NO

GAME/SPORT

VENUE` KV

NO. OF PARTICI

PANTS

POSITION

PARTICIPATED

TOTAL NO. OF MEDALS

NO. OF STUDENTS SELECTED FOR THE NATIONAL SPORTS MEET 15-16

NAMES OF THE NATIONAL PARTICIPANTS WITH CLASS

SGFI

Gold /winner

Silver/runner

Bronze/ III position

8

THROW BALL

 

12

NIL

NIL

NIL

12

NIL

01

1.HIMAJA C.H.N.S.-X (GOLD)

NIL

9

CIRCKET U-17

NO. 1 TPT

14

NIL

NIL

NIL

14

NIL

01

1.VENKAT KARTHIK -VII

NIL

10

CRICKET U-19

MEDAK

14

NIL

NIL

NIL

14

NIL

NIL

---------------------------

NIL

11

KHO-KHO U-19

CRPF

12

NIL

NIL

NIL

12

NIL

NIL

-------------------------

NIL

12

BASKET BALL U-14 BOYS

AFS, BEGUMPET

12

NIL

NIL

12 (TEAM BRONZE)

NIL

12

02

1.T. ABHILASH – VIII

2. L. JATIN - VIII

NIL

13

BASKET BALL U-19 BOYS

 

12

12 (TEAM GOLD)

NIL

NIL

NIL

12

03

1.DEVKI NAND.T- XII

2.SAMUEL – XI

3. TUSHAR - X

02

14

BASKET BALL U-14 GIRLS

11

11 (TEAM GOLD)

NIL

NIL

NIL

11

05

1.S. SOUMYA – VIII

2.KANCHI MISHRA – VIII

3.VRINDA – VIII

4.VAISHNAVI – VIII

5.SHREYA RAJAN- VIII

01

15

BASKET BALL U-19 GIRLS 

12

NIL

12 (TEAM SILVER)

NIL

NIL

12

03

1.PRACHI – X

2.SUPRIYA- IX

3. JAHNAVI -IX

NIL

16

CHESS BOYS AND GIRLS

K’BAGH

11+1

NIL

1

2

NIL

03

02

1.SHAIK SHABAAZ-XII

2.R.P. SHIBANI - VIII

NIL

17

BADMINTON B&G

UPPAL NO.2

9+1

1 TEAM GOLD(2)  & 4

1 TEAM SILVER (2) &3

01

NIL

12

1

1.K. ROHIT REDDY – VIII

 

NIL

18

JUDO BOYS

01

01

NIL

NIL

NIL

01

01

BILANSH PUSEDKAR - XI

NIL

19

TEAKWANDO B&G

UPPAL NO.1

6+2

02

02

02

02

06

1+1

1.VISHNU DATTA – X

2. SAKSHI - XII

NIL

20

T.T. GIRLS

BOLARUM

01

01

NIL

NIL

NIL

01

01

NAURMATA - VI

01

21

SKATING BOYS AND GIRLS

 

HAKIMPET

4+2

3

2

NIL

01

5

1+1

1.MANVI – X

2.SIDDHARTH – VII

01

SL NO

GAME/SPORT

VENUE` KV

NO. OF PARTICI

PANTS

POSITION

PARTICIPATED

TOTAL NO. OF MEDALS

NO. OF STUDENTS SELECTED FOR THE NATIONAL SPORTS MEET 15-16

NAMES OF THE NATIONAL PARTICIPANTS WITH CLASS

SGFI

 

Gold /winner

Silver/runner

 

Bronze/ III position

22

LAWN TENNIS B &G

BOWENPALLY

10+2

2

2

NIL

06

4

4+2

1.ANIRUDH – XII

2.S. RUTVIK – X

3. SRIRAM SURESH- VIII

4. SEVANTH  G. - VIII

5.TANYA – XI

6. NIKITA TIWARI - XI

01

23

SWIMMING B&G

AFA-1

1+1

3

NIL

NIL

NIL

3

Nil

-----------------------------------

NIL

24

ATHLETICS BOYS

T’GIRI

4

NIL

1

NIL

03

1

NIL

­­­­­­­­­­­­_____________

NIL

TOTAL

247

57

41

45

97

143

56

 

06

TOTAL CASH PRIZE WON BY KV PICKET – RS. 36,000-00

1.      THROW BALL U-19 -  MRS. CHNS. HIMAJA – RS. 5000-0 (GOLD)

2.      BASKET BALL LU-19 BOYS - DEVKINAND – XII, SAMUEL E. XI- E, TUSHAR KUMAR – X (RS. 3000-00 EACH- SILVR MEDAL)

3.      SKATING U-19 GIRLS – MANVI – X C (RS. 28000-00- 2 GOLD AND 01 SILVER)

 

 

 KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE WINNER

1

 

 

D (VI CLASS)

BOYS

100 MTS

05-08-2015

VISHAL – VI A

JOHN – VI B

HARSHITH – VI D

I

II

III

SATPURA

ARAVALI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

400 MTS

05-08-2015

ASISH – VI D

NISHAL DEEP – VI A

KSHETHI – VI E

I

II

III

VINDHYA

SATPURA

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

V.ASHISH – VI D

VISHAL D.-VIA

M. VIVEK – VI A

 

I

II

III

 

VINDHYA

SATPURA

NILGIRI

 

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

SHASHMEKTH – VIA

DTN. NARAYAN – VI B

AJASG – VI D

I

II

III

NILGIRI

SATPURA

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

SHASHANK- VI B

PRUTHVI RAJ – VU B

HARSHAVARDHAN – VI A

I

II

III

SATPURA

NILGIRI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

HARSHITH – VI D

PRAVEEN B. VI B

VIKRAM – VI B

M .VIVEK – VI A

K. VAMSHI –VI D

PV. HARSHAVARDHAN- VIA

K. JOHN – VI B

ABHISHEK – VI A

V, ASHISH – VI D

D. VIVIAN – VI D

TEJA KIRAN – VI D

MANOJ K. VI D

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

NILGIRI

 

 

 

ARAVALI

 

 

 

VINDHYA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE  WINNER

1

 

 

D (VI CLASS )

GIRLS

100 MTS

05-08-2015

R. MOUSEENA BANU – VIA

TANISHA – VI C

BHANU PRANITHA – VIA

I

II

III

ARAVALI

ARAVALI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

200 MTS

05-08-2015

MOUSEENA – VIA

YASHIKA – VI B

TANISHA – VI C

I

II

III

ARAVALI

ARAVALI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

MOUSEENA – VI A

TANISHA – VI C

V. SIRICHANDANA – VI D

I

II

III

ARAVALI

ARAVALI

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

AKANKSHA – VI B

RIYA – VI A

ARCHITHA – VI B

I

II

III

SATPURA

ARAVALI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

MOUSEENA – VIA

HANSIKA – VI B

MALASHREE – VI B

I

II

III

ARAVALI

SATPURA

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

R. MOUSEENA BANU – VIA

G. GEETANJALI – VI A

J. BHANU PRANEETA – VI A

 K. TANISHA – VI C

CHNS. HANSIKA – VI B

S. DHARITHRI – VI B

B. MALASHREE – VI B

V. SIRICHANDANA – VI D

M. GAYATHRI – VI D

C.H.SSAI NAUMRATA – VIC

J. TARANNUM – VI B

R. ADHYA – VI E

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

ARAVALI

 

 

 

SATPURA

 

 

 

NILGIRI

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE PRIZE WINNER

1

 

 

E(VII &VIII CLASSES)

BOYS

100 MTS

05-08-2015

JOSHUA – VIIID

ABHAY KUMAR – VIIIC

SHIVA KUMAR – VIII A

I

II

III

NILGIRI

ARAVALI

 SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

200 MTS

05-08-2015

JOSHUA – VIII D

ABHIJITH – VIII C

 ABHIRAM – VII E

I

II

III

NILGIRI

SATPURA

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600  MTS

05-08-2015

P. VARUN – VIII C

D. NISHANTH – VIII E

T. DHANUSH MANI – VIII A

I

II

III

VINDHYA

ARAVALI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

BREJEET – VIII B

SHIVA SAI – VIII D

ABHAY KUMAR – VIII C

I

II

III

SATPURA

NILGIRI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

JOSHUA – VIII D

ABHAY KUMAR – VIII C

VIVEK – VIII B

I

II

III

NILGIRI

ARAVALI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

JOSHUA – 8D

VARUN- 8E

DHANUSH- 8A

SALEEM – 7E

B. RAHUL – 8C

RAHUL. C – 7C

HEMNATH – 7C

VENKAT – 7D

GAGAN- 8A

SHIVA – 8A

VAMSHI – 8C

RAKESH – 7D

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

NILGIRI

 

 

 

ARAVALI

 

 

 

SATPURA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 


 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE PRIZE WINNER

1

 

 

E(VII &VIII CLASSES)

GIRLS

100 MTS

05-08-2015

SOUMYA – VIII E

Y. RAMYA – VII C

TRIVENI – VIII E

I

II

III

NILGIRI

VINDHYA

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

200 MTS

05-08-2015

MANVI DEORE – VIIIC

M. NIKITHA – VID

Y. RAMYA – VI E 

I

II

III

VINDHYA

SATPURA

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

TRIVENI PLURE – VIII E

PRATHYUSHA NAIK – VIII B

 MADHULATHA – VIII B

I

II

III

ARAVALI

ARAVALI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

SINDHUJA – VII C

NEHA – VIII A

 SOUMYA  - VIII E

I

II

III

ARAVALI

SATPURA

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

 ADITI – VII B

 B.V.N. SAI LEKHA – VIII C

RAMYA – VII

I

II

III

NILGIRI

VINDHYA

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

V. SHREYA – 7C

Y. RAMYA – 7C

AMRITHA – 8B

MANVI- 8C

PRANATI –

PRIYADARSHINI –

PRATEEKSHA –

M. NIKITHA –

PRIYA – 7A

ADITI-7B

SOWMYA –8E

KHUSHI – 8E

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

VINDHYA

 

 

 

SATPURA

 

 

 

NILGIRI

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THEE WINNER

1

 

 

F (IX CLASS & X CLASS)

BOYS

100 MTS

05-08-2015

SAI BALA  ABHINAV – XC

AJAY DANIEL – IX B

TUSHAR KUMAR – X C

I

II

III

NILGIRI

NILGIRI

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

400  MTS

05-08-2015

K. SHIVA PRASAD – IX B

SAI BALA ABHINAV – X C

HIMANSHU SINGH PATVAL – X E

I

II

III

ARAVALI

NILGIRI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

HIMANSHU SINGH PATVAL – XE

AJAY DANIEL – IX B

 NIKHIL – X E

I

II

III

NILGIRI

NILGIRI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

TUSHAR KUMAR – X C

SAHIL KUMAR – XC

T. SHIVA NARAYAN – X B

I

II

III

SATPURA

SATPURA

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

K. SHIVA PRASAD – IX A

AJAY DANIEL – IX B

SAI SUDEESH – IX D

I

II

III

ARAVALI

NILGIRI

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

    13-12-15

SAI BALA ABHINAV – 10C

BANDI AKASH M.- 10C

PRASHANTH – 9B

I. AJAY DANIEL – 9B

K. SHIVA PRASAD – 9B

ABHIRAM SUBRAMANYAM- 10E

DINESH  A. -9E

SAKETH .B.- PB

ARBIND- 9E

SOMNATH- 10D

ADNAN- 9A

SAKET – 9B

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

NILGIRI

 

 

 

ARAVALI

 

 

 

VINDHYA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE PRIZE WINNER

1

 

 

F (IX CLASS &X CLASS)

GIRLS

100 MTS

05-08-2015

MANVI – XC

SAMEERA – XB

SAHITHYA – X B

I

II

III

NILGIRI

VINDHYA

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

400 MTS

05-08-2015

SAMEERA – X B

ROHINI – X B

SAHITHYA – X B

I

II

III

VINDHYA

NILGIRI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

MANVI – X C

CHNS. HIMAJA – X A

SUPRIYA PATHAK – IX A

I

II

III

NILGIRI

VINDHYA

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

SWETAPADMA – X B

VAISHNAVI – X B

 RAKINDU – X B

I

II

III

SATPURA

ARAVALI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

JYOTHI – X E

PUJESH KUMARI – IX D

MANVI – X C

I

II

III

VINDHYA

NILGIRI

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

MANVI – 10C

VISHAKHA – 10E

PUJESH KUMARI – 9D

POOJITHA – 9E

SAMEERA – 10B

CHNS. HIMAJA – 10A

SANJANA .B.- 9E

KIRTHIKA – 9A

FIRDOUSE – 9C

SPRRIYA – 9A

NATASHA – 9B

IRSHADA- 9A

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

NILGIRI

 

 

 

VINDHYA

 

 

 

SATPURA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

 

 

    KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE PRIZE WINNER

1

 

 

G (XI CLASS & XII CLASS)

BOYS

100 MTS

05-08-2015

RAMAKOTI ANKIT KUMAR – XII E

TANVIR ALAM – XI E

Y.S. KARTHIK  -XI D

I

II

III

VINDHYA

ARAVALI

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

400 MTS

05-08-2015

R. VEERENDRA – XII B

D. SAI  KALYANA MURTHY- XII B

M.D.  ABBAS KHAN

I

II

III

ARAVALI

VINDHYA

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

             1500 MTS

05-08-2015

Y.S. KARTHIK – XI D

TANWIR ALAM – XI E

BOYA KALYAN – XII B

I

II

III

SATPURA

ARAVALI

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

TANAY – XII B

DIGANTA BORO – XII E

ROUSHAN KUMAR – XI A

I

II

III

SATPURA

ARAVALI

VINDHRA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

R. ANKIT KUMAR – XII E

TANWIR ALAM – XIE

SATYAM – XII D

I

II

III

VANDHYA

ARAVALI

VINDHYA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

SONU DAS – 12D

SATYAM – 12D

R. AKHIL KUMAR – 11E

YASH – 11C

MD. TANWIR ALAM – 11E

SURAJ PANIGRAHI – 11C

M. KIRAN KUMAR – 11C

ANURAG REDDY- 12 A

Y. S. KARTHIK – 11 D

GAURAV JAIN – 12D

BRIHIT JUNEJA – 12 B

TANAY – 12 B

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

 

VINDHYA

 

 

 

ARAVALI

 

 

 

SATPURA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA, PICKET, SECUNDERABAD – 500 009

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION (SPORTS AND GAMES)

RESULTS OF THE INTER HOUSE ATHLETIC SPORTS MEET HELD ON 05-08-2015

SL NO

 GROUP

EVENT

DATE OF COMPETITON

NAME OF THE PRIZE WINNER

AND CLASS & SECTION

POSITION

HOUSE

NO. OF MEDALS

SIGN. OF THE PRIZE WINNER

1

 

 

G (XI CLASS & XII CLASS)

GIRLS      

100 MTS

05-08-2015

DIVYA PATHAK – XII B

SURABHI – XI A

SNADHYA – XI C

I

II

III

VINDHYA

SATPURA

NILGIRI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

2

 

 

 

400 MTS

05-08-2015

SAHAJA MANDAVA – XII B

NIDHIYA PARITHABAN – XIC

KOMAL – XII D

I

II

III

VINDHYA

SATPURA

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

3

 

 

 

600 MTS

05-08-2015

S. VEDHA SHRAVYA – XI C

TRIPTI KUMARI – XI D

KOMAL DUBEY – XII D

I

II

III

SATPURA

SATPURA

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

4

 

 

 

SHOT PUT

05-08-2015

SINDHYA – XI C

MAGHA – XI E

 AISHWARYA – XI B

I

II

III

NILGIRI

ARAVALI

ARAVALI

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

 

5

 

 

 

LONG JUMP

05-08-2015

ROSHNI – XI B

SURBHI – XI A

TEJASHREE – XI A

I

II

III

NILGIRI

SATPURA

SATPURA

I GOLD

I SILVER

I BRONZE

             

6

 

4X100MTS RELAY

13-12-15

TANYA ANTHONY – 11

SANDHYA – 11C

ROSHINI – 11C

VIRI – 11C

DEVYANI – 11B

SAHAJA MANDAVA – 12B

PRAGNA – 11B

DIVYA – 12B

ALAIKYA – 11B

BHAVANI – 12D

TRIPTI – 11D

RISHTA DAS – 12E

I

 

 

 

II

 

 

 

           III

 

NILGIRI

 

 

 

VINDHYA

 

 

 

SATPURA

4 GOLD

 

 

 

4 SILVER

 

 

 

4 BRONZE